Wynajem podestów

Najlepsza oferta na rynku

Aktualności

Obróbki blacharskie na dachu? Pomyśl o zwyżkach

Obróbki blacharskie na dachu? Pomyśl o zwyżkach

Przy budowie lub remoncie dachu, należy zadbać szczególnie o uszczelnienie wszystkich elementów dachu, które są narażone na większy wpływ deszczów, wiatru i innych niesprzyjających warunków atmosferycznych. Takie obróbki wykonywane z blachy zwane są opierzeniem dachu. Opierzenie dachu z blachy jest najczęściej spotykaną metodą wykańczania dachu.

Przy budowie lub remoncie dachu, należy zadbać szczególnie o uszczelnienie wszystkich elementów dachu, które są narażone na większy wpływ deszczów, wiatru i innych niesprzyjających warunków atmosferycznych. Takie obróbki wykonywane z blachy zwane są opierzeniem dachu. Opierzenie dachu z blachy jest najczęściej spotykaną metodą wykańczania dachu. Najczęściej wykorzystywane do tego są blachy płaskie stalowe, ocynkowane, miedziane, aluminiowe lub cynkowo-tytanowe. 

Opierzenie dachu, co zrobić, by ochronić najbardziej narażone miejsca?

Pierwszym krokiem jest ustalenie tego, w którym miejscu należy osłonić dach przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Wszystkie miejsca narażone na wpływ wilgoci, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Są nimi wywietrzniki dachowe, okna, komin, styki połaci dachowych, okapy, a także inne elementy odstające. Opierzenie z blachy musi nie tylko zabezpieczyć owe elementy, ale również je uszczelnić. 

Odpowiedź na pytanie jak wykonać obróbki blacharskie dachu jest prosta. Otóż należy za pomocą blaszanych okryć, zabezpieczyć każdy wyżej wymieniony element, na tyle mocno by zapewnił dachowi ochronę przed wiatrem i niszczącą wilgocią. Do każdego elementu należy jednak podejść indywidualnie, tak by było to wykonane dokładnie i należycie sprawowało swoją funkcję w późniejszym czasie. Jednym z bardziej wymagających elementów jest komin. 

Opierzenie komina ? jak zrobić?

Skróconą instrukcję tego, jak wykonać obróbki blacharskie komina, da się zawrzeć w kilku krokach. Pierwszym z nich jest wykonanie 2cm nacięć w kominie, w których umieści się blachy służące za opierzenie komina. Należy je ułożyć, wsuwając w komin. Połączenie blachy z cegłą komina warto uszczelnić sylikonem dekarskim, tak by nie powstawało ryzyko przedostania się tamtędy wody. Poziomy fragment opierzenia komina można wpuścić na dachówki lub wsunąć pod pokrycie. 

Kolejną ważną kwestią podczas rozwiązywania kwestii, jak opierzyć komin, jest to jak uszczelnić opierzenie dachowe. W tym wypadku, należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • opierzenie z blachy komina musi być zrobione w odpowiedniej kolejności tj. dół komina, boki i na końcu tył. Dzięki takim działaniom wędrówka wody po dachu skończy się prosto w rynnach, jednocześnie nie przenikając po dachu w dół;
  • należy odpowiednio przygotować miejsce opierzenie, układając papę lub folie z naddatkiem;
  • aby zrobić opierzenie komina z blachy, a pozwolić dachowi oddychać i zapobiec pękaniu dachówek, wystarczy zostawić niewielką szczelinę. 

Zwyżka, czyli jak bezpiecznie i wygodnie zamontować opierzenie dachu?

Najlepszym rozwiązaniem na problem, jak położyć opierzenie dachu nie niszcząc go lub jak wykonać opierzenie dachowe, nie ryzykując upadkiem z wysokości, jest właśnie zwyżka. Jest to  podnośnik koszowy, który swoją funkcjonalnością szybko i łatwo rozwiązuje problem, dostępu do miejsc nawet na wysokich dachach. Pośród wielu zalet korzystania ze zwyżki trzeba wymienić co najmniej kilka:

bezpieczeństwo i wygoda pracy w porównaniu z pracą osoby znajdującej się bezpośrednio na dachu. Ponadto w koszu zwyżki można umieścić wszystkie niezbędne narzędzia, które będą zawsze pod ręką

nieograniczony dostęp do obrabianych elementów - bardzo ważna zaleta kiedy mamy do czynienia z wysokimi dachami lub miejscami trudno dostępnymi

minimalne ryzyko uszkodzenia dachu - wykorzystanie zwyżki lub podnośnika umożliwia przeprowadzenie wszystkich prac na dachu, bez konieczności wchodzenia na niego i ryzyka ewentualnego uszkodzenia.

Opierzenie dachu - jak zrobić?

Odpowiedzi na pytanie, jak zrobić opierzenie dachu, by było efektywne i zapewniało naszemu domowi ochronę na lata, udzieli wyszkolony fachowiec. Oprócz zatrudnienia wykwalifikowanej firmy lub dekarza, dobrze jest mieć świadomość, które elementy dachu należy zabezpieczyć oraz jak dokładnie to wykonać. Dzięki temu łatwo zweryfikujemy wykonywaną usługę oraz zabezpieczymy dom przed ewentualnym przeciekaniem.

Kiedy dach jest już gotowy

Niekiedy zachodzi konieczność wykonania nawet dość zaawansowanych prac na dachu, kiedy jego pokrycie jest już w całości położone. Taka sytuacja może mieć miejsce np. kiedy w domu montowany jest kominek wolnostojący w stylu skandynawskim, którego komin stanowi pionowa rura, biegnąca od kominka i przechodząca przez dach.

Wówczas oprócz prac wewnątrz budynku konieczne jest również wykonanie przejścia i otworu w dachu. Jeżeli na dachu położona jest blacha, np. blacha płaska, wykonując prace i stojąc bezpośrednio na powierzchni pokrycia, istnieje spore ryzyko uszkodzenia dachu, a praca wykonywana w ten sposób jest dość niebezpieczna (zwłaszcza w przypadku dachów o stromym nachyleniu). Skorzystanie z możliwości wynajmu podnośnika jest w takiej sytuacji sporym udogodnieniem i pozwala zarówno wykonać prace w sposób dokładniejszy jak i bezpieczny. Dodatkowo wynajem zwyżki pozwoli znacznie usprawnić i przyspieszyć czas wykonania niezbędnych prac na dachu.