Wynajem podestów

Najlepsza oferta na rynku

Aktualności

Podnośniki teleskopowe

Podnośniki teleskopowe

Z definicji, podnośnik teleskopowy to rodzaj dźwigu, składającego się z mobilnego ramienia zakończonego najczęściej specjalnie zabezpieczonym koszem. Zgodnie z nazwą, podest stanowiący platformę roboczą, wysuwa się i składa jak teleskop. Zadaniem wysuwanego ramienia jest sięgnięcie nad trudno dostępne miejsce pracy, ułatwiając tym samym prawidłowe wykonanie zadania.

Maksymalna wysokość robocza tych nowoczesnych urządzeń może osiągnąć nawet 57 m. Według najbardziej ogólnego podziału, rozróżnia się podnośniki teleskopowe samojezdne lub przewoźne, które montowany są na samochodzie ciężarowym lub na przyczepie.

Podesty teleskopowe wykorzystywane są przy wielu, różnego rodzaju pracach. W budownictwie, np. do malowania elewacji, czy wszelkiego rodzaju pracach związanych z montażem na wysokości. W sadownictwie, parkach i lasach przy obcinaniu gałęzi lub zbieraniu owoców. W przestrzeni publicznej podnośnik wykorzystywany jest najczęściej podczas rozwieszania reklam na billboardach, montowaniu lub naprawie oświetlenia i linii energetycznych. Także firmy świadczące specjalistyczne usługi sprzątania wykorzystują podnośniki podczas codziennych prac tj. mycie okien i przeszkleń elewacji czy też czyszczenie powierzchni dachowych.

Podnośniki koszowe gwarantują wygodę oraz bezpieczeństwo podczas wszelkich prac na wysokościach. Najbardziej uznani producenci tych urządzeń to firmy: Haulotte, JLG Polska, Magni, Dinolift, Hollandlift, Genie.

Podnośniki teleskopowe z napędem spalinowym

Podesty spalinowe działają podobnie jak samochody ze standardowym silnikiem diesla lub benzynowym.

Podnośniki z napędem spalinowym, sprawdzają się podczas wykonywania wszelkiego rodzaju prac na terenie otwartym, na budowach, w przestrzeni publicznej, a także w miejscach, gdzie nie ma dostępu do źródła prądu. Szczególne zastosowanie podnośników teleskopowych spalinowych to teren nieutwardzony, na którym odbywają się prace na znacznych wysokościach. Podnośnik może osiągnąć wysokość do 42 m. Najwięksi producenci tego rodzaju maszyn to, m. in. JLG Polska czy Haulotte.

Podest doskonale sprawdza się w trudnych warunkach terenowych, zapewnia duży wysięg boczny i idealnie radzi sobie przy robotach wymagających maksymalnego wychylenia w poziomie oraz w pionie.

Przy dużych pracach konstrukcyjnych i większych pracach budowlanych, gdzie występuje, np. podmokłe podłoże, najczęściej wykorzystuje się podnośniki spalinowe, gąsienicowe. Gąsienice gwarantują, że  urządzenie nie ugrzęźnie w błocie, nie będzie się ślizgać na śniegu i nie uszkodzi nawierzchni drogi. Urządzenia tego rodzaju, wykorzystywane są bardzo często przez firmy developerskie, podczas dużych prac związanych z budową osiedli mieszkaniowych.

Podnośniki teleskopowe elektryczne

Podesty elektryczne wyposażone są w baterie, które wymagają ładowania. Żywotność najmocniejszych akumulatorów to ok. 1100 cykli. Aby zachować ciągłość prac, bateria po wyczerpaniu musi zostać wymieniona. Napęd elektryczny to doskonałe rozwiązanie do zastosowań podczas wszelkiego rodzaju prac wewnątrz. Główne atuty tego rodzaju podnośników to przede wszystkim praca bez emisji spalin oraz bardzo niski stopień generowania hałasu.

Podnośniki elektryczne najczęściej stosuje się podczas czynności konserwacyjnych, przy obsłudze dużych centrów logistycznych, handlowych czy zakładów i fabryk przemysłowych. Napęd elektryczny jest przyjazny dla środowiska i zapewnia cichy ruch podnośnika. Najpopularniejsi producenci podnośników elektrycznych to: Holland, Genie i JLG Polska.

Wysokość robocze elektrycznych podnośników teleskopowych sięgają nawet do 30 m.

Zapraszamy również do zapoznania się z informacjami na temat elektrycznego podestu ruchomego GENIE GS 2032.

Podnośniki teleskopowe przewoźne

Podnośniki teleskopowe przewoźne instalowane są na samochodach ciężarowych, ale także na podwoziach mniejszych samochodów dostawczych. Możliwość montażu zależy od tego, z jakim pojazdem przewoźniki samochodowe współpracują. Dostępne są modele, które osadza się na dużych, ciężkich samochodach ciężarowych, ale również na pojazdach terenowych. Jest to najwyższy rodzaj podnośnika, dedykowany pracom na dużych wysokościach.

Po montażu na przyczepie podnośnik przewożony jest na miejsce robót. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas prac podnośniki teleskopowe samochodowe wyposażone są w specjalne, rozkładane podpory, które utrzymują podest w stabilnej pozycji.

Podnośniki teleskopowe - uprawnienia

Operator podnośnika musi posiadać specjalne uprawnienia. Przede wszystkim niezbędne będzie prawo jazdy kat. B (wskazane jest również posiadanie prawa jazdy kat. C). Aby otrzymać uprawnienia do obsługi podestów teleskopowych, należy ukończyć kurs, który średnio trwa ok. 30 godzin. Podczas kursu odbywają się zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, które oczywiście zakończone są egzaminem teoretyczno-praktycznym przed komisją powołaną przez terenowy oddział Urzędu Dozoru Technicznego.

Pozytywny wynik z egzaminu skutkuje przyznaniem bezterminowego certyfikatu, uprawniającego do pracy z podnośnikiem. Dokument obowiązuje na terenie całego kraju i nie musi być powtarzany. Praca z podnośnikiem może być także wykonywana w innym państwie, jednak w tym celu należy ubiegać się o obcojęzyczną wersję certyfikatu.

Kursy na operatora podnośników organizowane są w całej Polsce, przez różne firmy szkoleniowe. Średnia cena kursu, w zależności od regionu lub uprawnień na konkretny rodzaj podnośnika, waha się w przedziale 600-1200 zł.

Podnośniki nie zawsze koszowe

Podnośniki teleskopowe sprawdzają się nie tylko podczas prac wykonywanych na wysokościach. Wykorzystywane są one również do prac wspomagających jak np. podnoszenie ciężkiego towaru na duże wysokości. Stanowią one doskonałe rozwiązanie podczas prac związanych z układaniem towaru na regałach wysokiego składowania w magazynach i halach przemysłowych.

Podnośnik teleskopowe znajdują również zastosowanie podczas układania palet na magazynie, dużych ilości drewna lub metalu oraz paczek o dużych wymiarach.

Podnośniki na wyciągnięcie ręki

Podnośnik to urządzenie, które usprawni pracę firm z różnych branż. Zwyżka podnosi atrakcyjność oferty firm z wielu różnych branż. Niestety zakup podnośnika to inwestycja, która nie zawsze opłaca się mniejszym firmom.

Wysoki koszt zakupu, konieczność serwisowania oraz nieregularne korzystanie z urządzenia sprawiają, że często  najlepszym rozwiązaniem wynajem podnośnika. Wynajem podnośnika to doskonała opcja także dla firm, których zapotrzebowanie na tego rodzaju sprzęt jest sporadycznie, np. dokonujących renowacji kamiennicy, zajmujących się odśnieżaniem, firm sprzątających itp.

Wynajem podestów i podnośników w naszej firmie opiera się o model rozliczeń za dobę, tydzień, 2 tygodnie, 3 tygodnie oraz miesiąc (przedziały czasowe potrzebne do wykonania robót różnego rodzaju). Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wypożyczalni DROSAM.