Wynajem podestów

Najlepsza oferta na rynku

Aktualności

Jak bezpiecznie używać podnośników nożycowych?

Jak bezpiecznie używać podnośników nożycowych?

Z uwagi na zaangażowanie przynajmniej 2 osób i wykonywanie prac na wysokości, obsługa podnośnika nożycowego wymaga uważnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Wykorzystanie podnośnika nożycowego umożliwia wykorzystanie stabilnej i dość obszernej platformy roboczej, którą wykorzystać można podczas wszelkich prac budowlanych, konserwacyjnych i innych. Główną zaletą tych maszyn jest łatwość użytkowania.

Aby jednak zachować bezpieczeństwo, podczas prac z wykorzystaniem tego typu maszyny, znać należy najczęściej pojawiające się zagrożenia.

Przede wszystkim szkolenie

Jak w przypadku większości ciężkich maszyn, obsługa podnośnika nożycowego wymaga wcześniejszego szkoleni. Do odpowiedzialności właściciela firmy jak i osoby wynajmującej podnośnik nożycowy należy, aby nie dopuścić do sytuacji, w której maszyna obsługiwana jest przez osobę niekompetentną.

Ponieważ obsługa i sterowanie poszczególnymi modelami podnośników może być nieco różna, przed rozpoczęciem prac należy zapoznać się z instrukcją obsługi oraz być pewnym, iż wszystkie elementy sterujące są zrozumiałe.

Kilka minut treningu

Nawet jeżeli operator, ma już doświadczenie przy pracy z tego typu sprzętem. Wykonanie podstawowych manewrów pozwoli sprawdzić jak maszyna reaguje podczas wykonywania manewrów oraz podnoszenia i opuszczania platformy.

Istotne jest również aby wszystkie osoby pracujące z maszyną, znały jej parametry i ograniczenia odnośnie udźwigu.

Sprawdź podnośnik przed użyciem

Bez względu na rodzaj pracy, która będzie wykonywana, na początku należy zawsze sprawdzić sprzęt (nawet jeżeli wykorzystywany był w dniu poprzednim). Należy być pewnym, iż osoba dokonująca przeglądu dysponuje niezbędną wiedzą z zakresu obsługi maszyny oraz specyfiki wykonywanej pracy.

Stabilizacja podnośnika nożycowego

Konstrukcja oraz waga podnośników sprawia, iż należą one do maszyn stabilnych. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo, należy mieć pewność i odpowiednio przeszkolić pracowników jak ustabilizować maszynę aby zapobiec wypadkowi.

Aby zapewnić możliwie najbezpieczniejsze warunki podczas pracy ze zwyżką należy unikać pracy na pochyłym, nierównym i niedostatecznie utwardzonym terenie. Aby zapobiec przed kolizją i przewróceniem maszyny, osoby pracujące z maszyną powinny znać zasady związane z przemieszczaniem podnośnika. Jedną z najważniejszych zasad jest unikanie przemieszczania maszyny kiedy platforma jest podniesiona.

Wykonując prace na zewnątrz, należy również zwrócić uwagę na prędkość wiatru. Zbyt silny wiatr wyklucza możliwość podnoszenia platformy podnośnika. Siła wiatru, przy której maszyna nie może być wykorzystywana określona jest najczęściej w instrukcji obsługi.

Praca na platformie

Jednym z największych atutów podnośnika nożycowego jest możliwość wyniesienia platformy roboczej do wysokości 12m. Pamiętajmy jednak, iż prace przeprowadzane na wysokości to również większe ryzyko wypadków, a upadki z takich wysokości mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń ciała.

Aby zminimalizować ryzyko upadku, pamiętajmy aby wszelkie prace zawsze przeprowadzać przy podniesionych poręczach, w które wyposażona jest platforma. Ponadto, osoby wykonujące prace na platformie podnośnika powinny nosić specjalne pasy bezpieczeństwa.

Przed rozpoczęciem prac, należy upewnić się również, iż podnośnik nożycowy został ustawiony w najbardziej optymalnym miejscu, zapewniającym wygodną pracę.

Zwróć uwagę na otoczenie

Uwarunkowania terenu oraz najbliższe otoczenie podczas prac na zewnątrz bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo pracowników.

Należy zatem mieć świadomość wszelkich utrudnień i przeszkód jakie występują w miejscu pracy tj. jak gałęzie drzew, przewody pod napięciem, obluzowane elementy brył budynków itp.

Współpracuj tylko z pewnymi dostawcami

Wynajmując podnośniki nożycowe, należy zwrócić szczególną uwagę na wiarygodność firmy. Sprawdźmy opinie o firmie, a podczas wynajmu zapytajmy kiedy dana maszyna była ostatni raz serwisowana. Dobrą praktyką jest również sprawdzenie sprawności maszyny, jeszcze przed wynajmem. Unikniemy w ten sposób wszelkich ewentualnych niedomówień i sporów w razie wystąpienia problemów z funkcjonowaniem maszyny.